loading...

کتابخانه‌ی خصوصی حبیب سهرابی

تمامی مطالب این وبلاگ، شخصی و خصوصی است لذا ″ هرگونه استفاده ″ از مطالب آن ، باید با اشاره به ″ نام و آدرس وبلاگ ″ باشد در غیر اینصورت از نظر شرعی ، حرام و شامل دیون و از نظر عرفی و قانونی ، سرقت ادبی می‌باشد.

بازدید : 9
سه شنبه 4 فروردين 1399 زمان : 2:39

نام کتاب : کشمیر ، خشونت ، رادیکالیسم

نویسنده: سعید جمشیدی

نوبت و تاریخ چاپ: چاپ اول ، ۱۳۹۲

ناشر: نشر هورمزد

تعداد صفحات: ۲۰۰ صفحه.

اندازه‌ی صفحات: ۲۱‌×‌۱۴/۵

عکس: ندارد

شابک: ۹۷۸۶۰۰۵۳۶۱۸۹۶ | ISBN: 978-600-5361-89-6

* تاریخ ورود به کتابخانه‌ی شخصی: قبل از ظهر شنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ خرید از نمایشگاه کتاب در مجتمع امیرنظام گروسی شهر بیجار

* تاریخ مطالعه: مطالعه‌ی اول از سه‌شنبه ۹۸/۰۹/۲۶ (۱۲:۳۲ هکر نست) تا یکشنبه ۹۸/۱۲/۲۵ (۱۳:۳۰)

کتاب کشمیر خشونت رادیکالیسم نوشته سعید جمشیدی چاپ ۱۳۹۲ نشر هورمزد

* معرفی و بررسی :

بسم الله الرحمن الرحیم

این کتاب به طور جامع به بررسی موضوع کشمیر می‌پردازد. البته اسم این منطقه " جامو و کشمیر " است که در بین سه کشور چین ، هند ، پاکستان واقع شده است.

ماجرای کشمیر از سال ۱۹۴۷ م. آغاز شد. شبه‌قاره‌ی هند ، مستعمره‌ی انگستان بود که در همین سال از استعمار رهایی یافت و به دلایل دینی به دو کشور هندوستان شامل هندوها ( یا اکثریت هندوها ) و پاکستان شامل مسلمان‌ها ، تقسیم شد ; وضعیت منطقه/ ایالت / استان کشمیر و چند منطقه‌ی دیگر در این بین لاینحل باقی ماند که باعث بحران و درگیری بین هند و پاکستان شد که تاکنون هم باقی مانده است و این موضوع، جنوب آسیا را دچار بحران کرده که از جمله سبز شدن گروه‌های تروریستی مذهبی توسط پاکستان و اذیت و آزار و کشتار مسلمانان توسط هندوستان و تولید تسلیحات هسته‌ای توسط دو کشور می‌باشد. همچنین از آن تاریخ تا الان قرار بوده در کشمیر ، همه‌پرسی انجام شود که به دلیل مخالفت هند ، تا اکنون انجام نشده است.

+ یکی از دلایل مخالفت هند با همه‌پرسی در کشمیر، وجود اکثریت مسلمانان در کشمیر است. به همین دلیل هند برای اینکه اگر روزی همه‌پرسی شود و نتیجه‌ی آن به نفعش باشد اقدام به کوچ اجباری مسلمانان منطقه و تشویق هندوها برای مهاجرت به کشمیر نموده تا جمعیت هندوها در مقابل مسلمانان که ساکنان اصلی این منطقه هستند بیشتر شود.

+ مختصری از کشتار مسلمانان این منطقه: اولین کشتار مسلمانان در کشمیر در ۱۵ آگوست ۱۹۴۷ در دیدار با مهاراجه‌ی کشمیر و به دست سربازان دواگرا انجام شد - کشتار ۴ هزار مسلمان توسط داوطلبان RSS و سیکها در شهر جامو - کشتار ۷ هزار مسلمان زن و مرد و کودک توسط سیکها و داوگرا و ربودن صدها دختر ، در حالی که توسط یکی از قضات عالی هندوستان به آنان امان داده شده بود تا به پاکستان مهاجرت کنند ... .

+ یکی از موضوعات مهمی‌که در این کتاب با آن آشنا شدم این است که بحران کشمیر موجب به وجود آمدن گروه‌های تروریستی و تندرو مذهبی با تفکر وهابیان عربستان شده است که البته با توجه به اینکه ایران با پاکستان هم‌مرز است لذا از ضرر و آسیب این گروه‌ها بی‌بهره نبوده است. حکومت پاکستان یکی از عوامل به وجود آمدن این گروه‌ها و تغذیه‌ی فکری و تسلیحاتی آن‌هاست ( با توجه به مطالب کتاب می‌توان گفت که حکومت پاکستان مهمترین عامل بوده و هست ).

+ بررسی نحوه و دلایل نفوذ وهابیت و قدرت گرفتن آن و زبان عربی در پاکستان

+ جایگزینی زبان عربی به جای زبان عربی در پاکستان.

+ بررسی اقدامات سازمان ملل در مسئله‌ی کشمیر.

+ آشنایی با معنی واقعی جهاد در اسلام .

+ بررسی گروههای جهادی در پاکستان.

+ مستندهایی که در مورد کشمیر دیده‌ام: ان‌شاءاله کشمیر ; به پشت تابلو نگاه کن.

+ فهرست مطالب: مقدمه - استراتژی مادون متعارف - جهاد - اهداف جهاد در اسلام - جهاد براز خاموش کردن فتنه‌ها - جهاد دفاعی - جهاد برای حمایت از مظلومان - قاعده نفی سبیل - رادیکالیسم - تروریسم - گونه‌شناسی تروریسم - گرایش به اسلام‌گرایی سلفی و سنت‌های وهابی- مواضع هند درباره حاکمیت بر کشمیر - مواضع مردم و نخبگان کشمیری - استراتژی بدیل - آزمایشگاه هسته‌ای هند و پاکستان - شکل‌گیری هسته‌های مقاومت در کشمیر - عوامل انگیزشی استراتژی مادون متعارف- وهابیت در پاکستان - سلفیسم - بنیادگرایی - دیوبندیسم - بریلویه - بزرگان بریلویه - عقاید بریلویه - ناسیونالیسم - پارادوکس سیاسی پاکستان - استراتژی دفاع پیش دستانه- نتیجه‌گیری -پیشنهادات - فهرست منابع.

+ یکی از نقاط ضعف کتاب، نداشتن" نقشه " است که درک مطالب را برای افراد ناآشنا به وضعیت جرافیایی منطقه‌ی مورد نظر سخت می‌کند; همچنین نداشتن هیچ عکسی و مشکلات تایپی هم از نقاط ضعف کتاب است.

مطالعه‌ی این کتاب همزمان با روزهایی شد که دولت هند همچون گذشته بر مسلمانان کشمیر سخت گرفته و به تازگی هم از اعطای حقوق شهروندی به مسلمان هند خودداری می‌کند!.

لعنة الله علی الظالمین

حبیب سهرابی

بیجار گروس

۹۸/۱۲/۲۵

روزهای شیوع کرونا

www.habibsohrabi.blog.ir

http://habibsohrabi.blog.ir/post/82

مصوبه متاخر شورای بطرف خانه تهران درباره صدور پروانه بناء
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

آمار سایت
 • کل مطالب : 8
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 30
 • بازدید کننده امروز : 31
 • باردید دیروز : 7
 • بازدید کننده دیروز : 8
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 49
 • بازدید ماه : 44
 • بازدید سال : 117
 • بازدید کلی : 117
 • کدهای اختصاصی